Skip to main content

TRACK and FIELD HOME

2019 Royal Track Logo

2020 Royal high school Track & Field team

Team newsletter MAR. 30, 2020

THE CLASS OF 2020

ROYAL TRACK and FIELD TEAM CLASS OF 2020:
CONNOR BECKETT (Captain) - 110m Hurdles, 100m, 4x100m Relay
DUSTIN BOTTEN - 800m, 1600m, 3200m
DANIEL CANDELARIA - 100m, 200m
KYLER DEMEL - 400m, 800m, Long Jump, Triple Jump, High Jump
EMILY DICKEY - Shot Put, Discus                                                             RYAN DUNKLEBERGER (Captain) - 100m, 200m, 4x100m Relay
KYLIE DUNKLEBERGER - 400m, 800m, 4x400m Relay
CHRISTIAN FOSTER - Long Jump, Triple Jump, 4x100m Relay
DAILYNN HALUB - Long Jump, Triple Jump
ABIGAIL JONES (11) - 800m, 1600m, 3200m
FAHAD MALIK - Long Jump, Triple Jump
JERIMIAH MAROTTA - Long Jump, Triple Jump
ANDREI MENDOZA - 800m 1600m, High Jump
CAMERON PENCH (Captain) - Pole Vault, 100m
ANNALISE REAL (Captain) - Shot Put, Discus
SUMMER TOMLINSON (Captain) - Shot Put, Discus
BREAHNA VERDUGO - Shot Put, Discus

2020 track and field LETTERMEN


 

2020 Meet Schedule

The highlander award

THE HIGHLANDER AWARD - TRACK & FIELD

The Highlander Award is awarded to an outstanding male and female student-athlete at the end of each season.  The award is in recognition of their overall performance both on and off the field of competition and in the classroom.   Recipients of this award should be truly exceptional in each of the following areas:

Athletic Achievement

Scholarship

Citizenship

Highlander Spirit

2020 Coaching Staff

Head Coach: Tony Valadez

Jumps:  Mary Conway

Distance: Ryan Luce

Sprints/Hurdles: 

Anrique Freeman

Mid-Distance/Relays:

Joe Mauter

Mid-Distance:  Peter Mogg 

High Jump: Josh Valadez  

Pole Vault:  Jack Porter

Throws: Jon Clarke

E-Mail: 

royal.track.field@gmail.com

2020 CALENDAR
Month
S
M
T
W
T
F
S
Month
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat

2020 Top times and marks

updated: 03/30/2020

100m:

Connor Beckett - 11.38                Brooklynn Wyatt - 13.64

200m:

Ethan Bettes - 24.56                      Isa Matola - 28.13

400m:

Justin Kopcinski - 55.82            Molly Garner - 62.22                                   

800m:

Matt Russell - 1:59.35                    Molly Garner - 2:32.52

1600m: 

Angus Fitzgerald - 4:19.98        Brooklyn Kilgrow - 5:32.48

3200m: 

Angus Fitzgerald - 9:21.80    Brooklyn Kilgrow - 14:03.67      

110m/100m Hurdles:

Robby McCabe - 15.98          Lanna Chop - 17.84                            

300m Hurdles: 

Matthew Balderas - 48.79        Dallan Barr - 52.77                           

4x100m:

Maddox-Dunkleberger-Foster-Beckett - 45.08                                   

Garner, Matola, Schultze, Wyatt - 52.47

4x400m:

Fitzgerald-Kopcinski-Gonzalez-Russell - 3:44.29      Dunkleberger-Jones-Gonzalez-Garner - 4:22.91         

Shotput:

Ricky Meza - 36’ 10”          Summer Tomlinson - 30' 03.50"

Discus:

Chris Renfro - 102’ 07”          Annalise Real - 82' 07.50"

High Jump:

Robby McCabe - 6’ 04”                  Delaney Schultze - 5' 00"                                 

Pole Vault:

Cam Pench - 14’ 09”                    Eileen Kheav - 8’ 00”                      

Long Jump:

Robby McCabe - 20’ 09”           Marlyn Cabrera - 13’ 08”             

Triple Jump:

Chris Foster - 43’ 09.74”                Ashley Stallard - 29' 09.25"